top of page

Dokuma Tezgahlarından,Kara tezgah

Elektriğin olmadığı zamanlarda kumaşlar kara tezgah adlandırılan enleri 40 cm den başlayan 100 cm kadar değişebilen el tezgahlarıydı.

Rize'de üretilen kenevir ipleri inceliklerine göre tasnif edilirdi.En ince büküm iplikler iç çamaşır için ayrılırdı.Kalınlık arttıkça örtü,perde,elbiselik kumaş ve çuval olarak değerlendirilirdi.

Osmanlı döneminde askerlerin iç giysisi Karadeniz bölgesinde bu tezgahlarda dokunup Ocaklara gönderilirdi.

Rize'de kenevir üretimi o kadar yoğundu ki mahalle,ilçe isimleri kenevir işlemlerinin yapıldığı yerelere verildi.

Ketenli köyü

Kendirli köyü

Halatçılar mah.

Kasarcılar köyü gibi
Öncelikle sitenizi yayınlayın sonra direkt olarak canlı sitenizin masaüstü veya mobil sürümünden giriş yapın. Blogunuzun yönetici haklarına sahip olabilmek için Wix hesabınızla giriş yaptığınıza emin olun.

Blogunuzu ve yazılarınızı canlı web sitenizden yönetebilirsiniz. Bunun için blogunuza Wix hesabınızla giriş yapmanız yeterlidir.

Artık gönderileri yazmaya, düzenlemeye ve yönetmeye hazırsınız. Bir Yazı Oluştur'a tıklayın, yazınızı yazın ve Yayınla'ya tıklayın. İşte bu kadar. Artık tüm okuyucularınız bunu görebilir. Ayrıca, yazılarınız için yazılan tüm yorumları da yönetebilirsiniz - kullanıcılarınızın neler yazdıklarını görün, beğenin, silin ve daha fazlasını yapın. Bir yazı üzerinde çalışırken yazınızı bitiremez ve daha sonra devam etmek isterseniz, yazınızı bir taslak olarak kaydedin. Buna sonra geri dönebilir ve istediğiniz zaman yayınlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken buraya gitmek: Profilim> Taslaklar.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page